Využití umělé inteligence v činnosti veřejné správy

Přednáší: Mgr. Daniel Pospíšil

Od roku 2023 působí jako samostatný advokát. Na Právnické fakultě UP v Olomouci působí jako vyučující na katedře klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností a jako interní doktorand na katedře správního práva a finančního práva. Podílí na výuce prakticky zaměřených předmětů, jako je např. kurz právnických dovedností, úvod do studia práva, správní soudnictví, vyhledávání právních informací (včetně využití umělé inteligence v právní praxi) aj. V poslední době se intenzivně věnuje tématům umělé inteligence a digitalizace, a to se zaměřením na oblast advokacie a veřejné správy, kdy již realizoval desítky odborných školení.

Nástroje umělé inteligence se staly běžnou součástí jeho advokátní praxe, ale i akademického působení. Na přednáškách a kurzech představuje své vlastní zkušenosti s využíváním těchto nástrojů a představuje i právní a etické otázky s využíváním umělé inteligence související. Umělou inteligenci považuje za nedílnou součást moderní advokacie.

Tématům digitalizace a umělé inteligence se věnuje i ve své publikační činnosti, kdy lze uvést např.: POSPÍŠIL, Daniel. In: FRUMAROVÁ, Kateřina a kol. Principles of Good Administration and Guarantees of their Application in Practice in Ukraine and the Czech Republic. Praha: Leges, 2023, s. 74–87 (kapitola 7 – The Importance of Digitalization for fulfilling the Principles of Good Public Administration) či POSPÍŠIL, Daniel. In: FRUMAROVÁ, Kateřina a kol. Pocta Vladimíru Sládečkovi. Praha: Leges, 2024, s. 295–309 (kapitola – Význam využívání moderních technologií ve veřejné správě). V tomto roce bude autorem kapitoly zvláštní části učebnice správního práva na téma Digitalizace veřejné správy (e-Goverment).

 

Technické podmínky k semináři

Seminář bude probíhat ON-LINE. Přístupové údaje (odkaz k připojení) obdrží každý posluchač den před konáním semináře na svou emailovou adresu uvedenou v přihlášce k semináři společně s prezentací k semináři.

Po technické stránce není vyžadováno žádné zvláštní vybavení, stačí běžný počítač s prohlížečem (Microsoft EDGE – součást OS Windows, Google Chrome) a zvukovým výstupem (reproduktory nebo sluchátka). V případě, že chcete klást lektorovi dotazy, můžete buď formou chatu, nebo případně dotazem (mikrofon) či dopředu prostřednictvím e-mailu (campanus@campanus.com). Seminář realizujeme přes aplikaci Microsoft teams.

 

Termín konání:

čtvrtek 3. 4. 2025
 

Předpokládaný časový plán semináře:

9:30-14:30: blok přednášek a diskusí

 

Kurz spadá pod průběžné vzdělávání úředníků, vedoucích úředníků a vedoucích úřadů ve smyslu § 20 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Po absolvování kurzu obdrží účastník osvědčení ve smyslu § 20 odst. 5 zákona č. 312/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

 

Seminář je určen pro úředníky územních samosprávných celků a dalším zájemcům o danou problematiku.

 

Anotace semináře:           

Umělá inteligence (AI) již není pouhou futuristickou vizí, ale stává se konkrétním a praktickým nástrojem, který zásadně ovlivňuje způsob, jakým advokáti, pracovníci veřejné správy a další právní profese vykonávají, či vykonávat budou, svou každodenní činnost.

Na semináři si přiblížíme pokročilé nástroje AI (jako ChatGPT, Copilot, Gemini, Perplexity či dosud méně známý Claude a NotebookLM), jež dokážou nejen zrychlit právní rešerše a analýzy, ale být i cennými kreativními pomocníky. Účastníci se naučí, jak využívat nástroje AI pro analýzu složitých právních textů – včetně analýzy judikatury, jak integrovat AI do každodenních činností, ale také jaké nové možnosti přináší AI pro zefektivnění řady dalších procesů.

Zvláštní pozornost bude věnována tomu, jak AI již dnes proniká do běžně používaných právních informačních systémů, a jak to mění, či brzy změní, způsob, jakým právníci a další zaměstnanci veřejné správy přistupují k řešení každodenních úkolů.

Stranou nezůstanou ani otázky odpovědnosti, etiky a další výzvy, jež jsou s využíváním nástrojů AI spojené.

 

Předpokládaný obsah semináře:

1. Úvod do nejvíce užívaných nástrojů umělé inteligence:

  • Přehled AI nástrojů – ChatGPT, Copilot, Gemini, Perplexity, Claude či NotebookLM aj, s důrazem na jejich odlišnosti a využitelnost v právní praxi.
  • Ukázky, jak tyto nástroje usnadňují práci s texty, urychlují zpracování velkého množství dat, napomáhají při řešení složitých právních problémů apod.

 

2. Využití AI v každodenní právní praxi veřejné správy (názorné ukázky, případové studie):

  • Zapojení AI při tvorbě právních dokumentů, rešerší a právních analýz.
  • Efektivní vyhledávání právních informací a práce s judikaturou – právě vyhledávání a následné analýze judikatury bude věnována zásadní pozornost.

 

3. Automatizace a optimalizace procesů ve veřejné správě:

  • Tipy na zjednodušení rutinních úkolů pomocí AI.

 

4. Výzvy, budoucnost a odpovědnost AI

  • Diskuse o výzvách a příležitostech spojených s implementací AI.
  • Právní a etické otázky spojené s využitím AI (ochrana osobních údajů a autorských práv, odpovědnost za rozhodnutí učiněná AI aj.).

 

5. Strategie integrace AI do praxe, vč. právního zhodnocení:

  • Praktické návody, jak zapojit AI do každodenní praxe. Představíme si, jak lze kombinovat různé AI nástroje, aby bylo dosaženo maximální efektivity.
  • Nad rámec uvedeného se zaměříme i na otázky fungování veřejné správy z pohledu využívání jednotlivých právních informačních systémů.

 

„Umělá inteligence nenahradí člověka. Ale lidé, kteří ji používají, nahradí ty, kteří ji nepoužívají.“.

Karim R. Lakhani
Harvard Business School

 

Cena semináře:

2.000,- Kč/osoba (osvobozeno od DPH).

 

 


PŘIHLÁŠKA DO KURZU

1. osoba
* ve smyslu zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků


Objednatel

Bude uhrazeno:
Odesláním tohoto formuláře souhlasím s obchodními podmínkami uvedenými na webu campanus.com
a uděluji v souladu se zákonem č. 480/2004 Sb. souhlas s využitím elektronických kontaktů za účelem zasílání nabídky seminářů.