Služby vytvářející důvěru dle evropského nařízení eIDAS 2.0

Přednáší: Mgr. Jan Frk

Odborník v oblasti správy dokumentů, architekt elektronických systémů pro správu dokumentů, analytik a lektor. Spolupracuje na přípravě slovníku pojmů, legislativních a technických norem. Od roku 2005 se intenzivně věnuje problematice eGovernmentu. Pro jeho znalosti a bohaté praktické zkušenosti je často žádán jako externí poradce pro eGovernment a spisovou službu u řady ústředních orgánů státní správy, kde spolupracuje na přípravě příslušných legislativních norem a metodických pokynů.

 

Technické podmínky k semináři

Seminář bude probíhat ON-LINE. Přístupové údaje (odkaz k připojení) obdrží každý posluchač den před zahájením semináře na svou emailovou adresu uvedenou v přihlášce k semináři společně s prezentací k semináři.

Po technické stránce není vyžadováno žádné zvláštní vybavení, stačí běžný počítač s prohlížečem (Microsoft EDGE – součást Windows, Google Chrome) a zvukovým výstupem (reproduktory nebo sluchátka). V případě, že chcete klást lektorovi dotazy, můžete buď formou chatu, nebo případně dotazem (mikrofon) či dopředu prostřednictvím e-mailu (campanus@campanus.com). Seminář realizujeme přes aplikaci Microsoft Teams.

 

Termín konání:

pátek 1. 11. 2024
 

Předpokládaný časový plán semináře:

9:00-13:00: blok přednášek a diskusí

Pauza budou dělány po dohodě s lektorem.

 

Seminář je akreditovaný u MV ČR.

Po skončení on-line semináře každý účastník obdrží mailem osvědčení o jeho absolvování (úředníci samosprávných celků podle zákona č. 312/2002 Sb.).

 

Cíl prezentace

Tato přednáška je zaměřena na vysvětlení a důkladné pochopení nařízení eIDAS 2.0, které představuje klíčový právní rámec nejen pro služby vytvářející důvěru v Evropské unii, a jeho aplikace v kontextu veřejné správy a veřejného práva.

Na úvod se seznámíme s historií a vývojem nařízení eIDAS od jeho první verze. Prozkoumáme, jaké změny a novinky přináší verze 2.0 a jak je adaptována do českého prostředí. Tento úvod poskytne pevný základ pro porozumění celkovému kontextu a významu nařízení eIDAS 2.0.

V další části se zaměříme na elektronickou identifikaci a autentizaci, představíme koncept Evropské peněženky digitální identity a rozebereme různé typy služeb vytvářejících důvěru a jejich poskytovatele.

Podrobně se budeme věnovat jednotlivým službám vytvářejícím důvěru, včetně nových služeb a změn zavedených v nařízení eIDAS 2.0. Probereme elektronické podpisy, elektronické pečetě, elektronická časová razítka, službu elektronického doporučeného doručování, autentizaci internetových stránek, elektronické potvrzování atributů, ověřování platnosti elektronických podpisů, pečetí a časových razítek, služby archivace elektronických dat a dokumentů, elektronické knihy záznamů a správu prostředků pro dálkové vytváření elektronických podpisů a pečetí.

Ilustrujeme praktické využití služeb vytvářejících důvěru v různých sektorech prostřednictvím konkrétních příkladů a případových studií. Tato část poskytne účastníkům jasnou představu o tom, jak mohou a kdy musí tyto služby efektivně využít ve své praxi.

Rovněž budeme diskutovat o současných výzvách a budoucích perspektivách v této oblasti, včetně potenciálu pro inovace a nové technologie.

Na závěr přednášky bude vyhrazen prostor pro diskusi a otázky účastníků. Tato interaktivní část umožní hlubší porozumění tématu a aplikaci získaných poznatků v praxi.

 

Cílová skupina

Přednáška je určena zaměstnancům a vedoucím pracovníkům veřejné správy, kteří se zabývají odbornou správou dokumentů, IT technikům v těchto organizacích, osobám odpovědným za tvorbu spisového řádu, metodikům spisové služby, pracovníkům odborných agend, správcům a administrátorům informačních systémů, a také všem, kteří pracují s elektronickými podpisy.

 

 

Předpokládaný obsah semináře:

1.         Úvod do problematiky I.

a.         Historie a vývoj nařízení eIDAS 1.0

b.         Změny a novinky v nařízení eIDAS 2.0

c.         Adaptace nařízení eIDAS 2.0 do českého prostředí

2.         Úvod do problematiky II.

a.         Elektronická identifikace a autentizace

b.         Evropská peněženka digitální identity

c.         Služby vytvářející důvěru a jejich rozdělení

d.         Poskytovatelé služeb vytvářející důvěru

3.         Služby vytvářející důvěru včetně představení změn a zcela nových služeb

a.         Elektronické podpisy

b.         Elektronické pečetě

c.         Elektronická časová razítka

d.         Služba elektronického doporučeného doručování

e.         Autentizace internetových stránek

f.          Elektronické potvrzování atributů

g.         Ověřování platnosti elektronických podpisů, pečetí a časových razítek

h.        Služby archivace elektronických dat a elektronických dokumentů

i.          Elektronické knihy záznamů

j.          Správa prostředků pro dálkové vytváření elektronických podpisů a pečetí

4.         Dotazy a diskuse zúčastněných

 

Cena semináře:

2.000,- Kč/1 osoba (osvobozeno od DPH).

 


PŘIHLÁŠKA DO KURZU

1. osoba
* ve smyslu zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků


Objednatel

Bude uhrazeno:
Odesláním tohoto formuláře souhlasím s obchodními podmínkami uvedenými na webu campanus.com
a uděluji v souladu se zákonem č. 480/2004 Sb. souhlas s využitím elektronických kontaktů za účelem zasílání nabídky seminářů.