Přednáší: JUDr. RNDr. Jitka Jelínková, Ph.D.
V letech 2004 až 2023 lektorka působila v rozkladové, výkladové a legislativní komise ministra životního prostředí. V letech 2001 - 2015 vedoucí právního odboru ředitelství České inspekce životního prostředí. V současné době OSVČ (poradce, konzultant, lektor).V lektorské činnosti se rovněž specializuje na otázky správního a přestupkového řízení.
Technické podmínky k semináři
Seminář bude probíhat ON-LINE. Přístupové údaje obdrží každý posluchač den před zahájením semináře na svou emailovou adresu uvedenou v přihlášce k semináři společně s prezentací k semináři.
Po technické stránce není vyžadováno žádné zvláštní vybavení, stačí běžný počítač s prohlížečem (Microsoft Edge, Google Chrome) a zvukovým výstupem (reproduktory nebo sluchátka). V případě, že chcete klást lektorovi dotazy, můžete buď formou chatu, nebo případně dotazem (mikrofon) či dopředu prostřednictvím e-mailu (campanus@campanus.com).
Termín konání:
čtvrtek 7. 11. 2024
Předpokládaný časový plán semináře:
8:30-13:30: blok přednášek a diskusí
Pauzy budou dělány po dohodě s lektorkou.
Seminář je akreditován u MV ČR.
Na semináři obdrží účastníci osvědčení o jeho absolvování (úředníci samosprávných celků podle zákona č. 312/2002 Sb.).
Seminář je určen úředníkům územně samosprávných celků vedoucím různé druhy správních či přestupkových řízení, pracovníkům správních úřadů či dalších orgánů veřejné správy a dalším zájemcům o danou problematiku.
Poznámka: Výklad bude reflektovat aktuální poznatky týkající se nového přestupkového zákona, novely správního řádu a aktuální judikatury soudů.
Předpokládaný obsah semináře:
1) Zásada zákazu zneužití práva
- výjimečnost případů, kdy lze prokázat zneužití práva a nepřiznat právní účinky určitému jednání účastníka řízení (dotčené osoby)
- procesní obstrukce zejména ze strany obviněných z přestupku a jejich zmocněnců
- šikanózní žádosti o informace, podněty, stížnosti, případně další druhy podání
- uzákonění zneužití práva novelou informačních zákonů č. 241/2022 Sb.
2) Námitky podjatosti
- vůči všem úředním osobám správního orgánu, námitky založené na účelových spekulacích, otázka tzv. systémového rizika podjatosti při rozhodování orgánů ÚSC, novela správního řádu č. 176/2018 Sb. a její výklad Nejvyšším správním soudem (č. 4533/2023 Sb. NSS)
- posuzování opožděnosti námitky podjatosti, předběžná vykonatelnost usnesení o námitce podjatosti
3) Plné moci, vady a domnělé vady
- prosté kopie a skeny plných mocí, plná moc bez podpisu zmocnitele, specifikace rozsahu zmocnění (prezidiální plná moc, generální plná moc advokáta), výzvy k odstranění vad (doručování zmocněnci, kdy výjimečně zmocniteli)
- volba zmocněnce v zahraničí, jemuž se nedaří doručovat, úkony nezletilého "zmocněnce", „zmocněnec“ ještě nezapsaná PO , vůle zvolit si zmocněnce projevená až po zahájení ÚJ
- nepřípustné zastoupení podle § 72b přestupkového zákona, ve znění účinném od 1. 2. 2022 (novela zákonem č. 417/2021 Sb.)
4) Doručování účastníkům řízením, zmocněncům, substitutům, doručování úkonů účastníků
- trvalý pobyt na adrese obecního úřadu (ohlašovny)
- volba elektronické adresy pro doručování včetně adresy s diakritikou, typy situací
- pravidla pro počítání času, vztah k procesním úkonům účastníků, případně správního orgánu
- doručování účastníkem (zástupcem) do el. podatelny spr. orgánu (spamový filtr, black-list nebezpečných adres)
- podání z cizí datové schránky, DS a uznávaný el. podpis, ztráta zásilky s podáním účastníka poštou
5) Právo na tlumočníka, zejména jazyková práva obviněného, jednací jazyk
- jazyková práva každého, jazyková práva národnostních menšin, kdo obstará tlumočníka, kdo hradí náklady, jazyková práva obviněného podle čl. 6 odst. 3 Úmluvy o ochraně lidských práv s základních svobod
6) Ústí jednání, předvolání k ÚJ, omluvy, projednání v nepřítomnosti, návrhy na veřejnost ÚJ, zvukové a obrazově-zvukové záznamy, event. přenosy z ÚJ
- obligatorní ÚJ k projednání přestupku podle předchozího přestupkového zákona č. 200/1990 Sb., ÚJ jako prostor pro realizaci práv x ÚJ, kdy osobní účast obviněného je nutná ke zjištění stavu věci
- bohatá judikatura k omluvám obviněných a zmocněnců, kdy lze omluvy neakceptovat
- pořizování obrazových a zvukových záznamů spr. orgánem a obviněným, návrhy obviněného na veřejnost ÚJ, pokusy o přenosy a videa z ÚJ na sociálních sítích
7) Vadná podání, výzvy správního orgánu k odstranění nedostatků podání, doplňování ze strany účastníků (jejich zástupců)
- pravé a "nepravé" blanketní odvolání, chybějící podpis na odvolání, potvrzování podání učiněných prostým e-mailem do 5 dnů (např. zásilkou podanou v zahraničí)
- opakovaně podávaná listinná podání bez podpisu (není nutné procesně reagovat)
8) Návrhy na provedení důkazů, zpochybňování provedení důkazů, úřední záznam, právo obviněného vyjádřit se k podkladům před vydáním rozhodnutí; rozsah odůvodnění (vypořádání se s námitkami účastníků)
- nadbytečné, účelové, spekulativní návrhy na provedení důkazů, námitky nepoužitelnosti úředních záznamů jako podkladů pro rozhodnutí, námitky vůči absenci postupu podle § 36 odst. 3 správního řádu
- judikatura k provádění důkazů listinami x videozáznamem apod.
9) Žádosti o informace ze spisů správního řízení, vztah k nahlížení do spisu podle § 38 správního řádu
- procesní právo nahlížení do spisu x hmotné právo na informace, žádosti účastníka řízení o zasílání kopií dokumentů ze spisu (distanční nahlížení), žádost o kopii celého spisu, nahlížení do spisu neúčastníkem správního řízení
- judikatura k zveřejnění (některých) osobních údajů o žadateli (odstranitelná anonymizace) spolu s poskytnutou informací podle § 5 odst. 3 zákona o svobodném přístupu k informacím, event. zveřejnění rozhodnutí o odmítnutí žádosti
Cena semináře:
1.800,- Kč/osoba (osvobozeno od DPH).