Přednáší: Mgr. Jan Táborský
Lektor má více než dvacetileté pedagogické zkušenosti jednak na pozici odborného asistenta na vysoké škole, jednak v roli lektora kurzů českého jazyka (pravopis, gramatika, stylistika, pragmatika) a úpravy dokumentů, aktuálně v rozsahu stovek hodin přímé výuky ročně (v prezenčních i online kurzech). Lektor působil jako editor a jazykový korektor v Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu PČR; odborný pracovník v Ústavu pro jazyk český AV ČR; editor a redaktor v České komoře tlumočníků znakového jazyka; asistent v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK v Praze; redaktor www stránek Ředitelství personální podpory Armády ČR; lektor, redaktor a korektor jako OSVČ.
Technické podmínky k semináři
Seminář bude probíhat ON-LINE. Přístupové údaje (odkaz k připojení) obdrží každý posluchač den před zahájením semináře na svou emailovou adresu uvedenou v přihlášce k semináři společně s prezentací k semináři.
Po technické stránce není vyžadováno žádné zvláštní vybavení, stačí běžný počítač s prohlížečem a zvukovým výstupem (reproduktory nebo sluchátka). V případě, že chcete klást lektorovi dotazy, můžete buď formou chatu, nebo případně dotazem (mikrofon) či dopředu prostřednictvím e-mailu (campanus@campanus.com). On-line seminář realizujeme přes aplikaci Microsoft Teams.
Termín konání:
čtvrtek 27. 2. 2025
Předpokládaný časový plán semináře:
9:30-14:00: blok přednášek a diskusí
Pauzy budou dělány po dohodě s lektorem
Kurz spadá pod průběžné vzdělávání úředníků, vedoucích úředníků a vedoucích úřadů ve smyslu § 20 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Po absolvování kurzu obdrží účastník osvědčení ve smyslu § 20 odst. 5 zákona č. 312/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Seminář je určen úředníkům územních samosprávných celků a dalším účastníkům, kteří mají o danou problematiku zájem.
Anotace:
Kurz vykládá pravidla české interpunkce jako jednu z nejobtížnějších oblastí českého pravopisu, v níž pociťují mnozí pisatelé nejistotu. Věnuje se zejména náležitému užívání čárek ve větách a souvětích a také užívání ostatních interpunkčních znamének (středníku, pomlčky, dvojtečky, tečky, trojtečky, závorek, lomítka aj.).
Lektor vykládá problematiku nad rámec látky běžně probírané v českém vzdělávacím systému, a to s důrazem na jevy, jejichž kodifikace se v posledních letech změnila a s nimiž se účastníci nutně setkávají (aktuální zpracování interpunkční problematiky kodifikátorem je násobně rozsáhlejší než tradiční školní výklady). Upozorňuje na časté interpunkční chyby v úředních a jiných dokumentech a na situace, kdy je pojem „správnosti“ relativní, například kvůli existenci a vymáhání alternativních interpunkčních zásad (problematika specifických standardů, jako je citační norma ČSN ISO 690, legislativní pravidla vlády či zápisy v obchodním rejstříku).
Aplikace všech podstatných interpunkčních pravidel je účastníkům předvedena přímo v příkladových textech blízkých jejich potřebám, a to s důkladným popisem širších souvislostí (alternativy, různé interpretace různých řešení aj.). Účastníci mohou pokládat jakékoliv doplňující otázky z vlastní praxe a konzultovat interpunkční řešení v konkrétních textech.
Cena semináře:
2.000,- Kč/osoba (osvobozeno od DPH).