Přednáší: Bc. Karolína Kofroňová
Zkušená lektorka, působila dlouhá léta na krajském úřadě, kde se zabývala agendou matrik.
Technické podmínky k semináři
Seminář bude probíhat ON-LINE. Přístupové údaje obdrží každý posluchač den před zahájením semináře na svou emailovou adresu uvedenou v přihlášce k semináři společně s prezentací k semináři.
Po technické stránce není vyžadováno žádné zvláštní vybavení, stačí běžný počítač s prohlížečem (Microsoft EDGE – součást Windows, Google Chrome) a zvukovým výstupem (reproduktory nebo sluchátka). V případě, že chcete klást lektorovi dotazy, můžete buď formou chatu, nebo případně dotazem (mikrofon) či dopředu prostřednictvím e-mailu (campanus@campanus.com).
Termín konání:
úterý 29. 10. 2024
Předpokládaný časový plán semináře:
8:30-14:00: blok přednášek a diskusí
Pauzy budou dělány po dohodě s lektorkou.
Seminář je akreditován u MV.
Na semináři obdrží účastníci osvědčení o jeho absolvování (úředníci samosprávných celků podle zákona č. 312/2002 Sb.).
Seminář je určen zejména úředníkům územně samosprávných celků vykonávajícím správní činnosti na úseku matrik.
Předpokládaný obsah semináře:
1. Právní rámec
- Přehled právních předpisů a judikatury upravujících problematiku matrik.
2. Konkrétní otázky působící v praxi matrikáře výkladové i aplikační problémy
- Určování otcovství – čím se řídí? Je možné vyžadovat předložení dokladů? Co je součástí zápisu o určení otcovství? Jak v souvislosti s určením otcovství a následným zápisem narození správně poučit budoucí rodiče? Jak je to v případě určení otcovství manželem, případně bývalým manželem, mužem, který prohlašuje, že je otcem dítěte a matkou dítěte?
- Zápis narození v případě, že matce nebyla ani následně poskytnuta zdravotnická péče – kdo může narození oznámit? Jaké doklady musí rodiče předložit? Jak mají rodiče prokázat skutečnost, že matkou dítěte je žena, které dítě porodila? Jak postupovat v případě, že rodiče neposkytují řádnou součinnost?
- Doklady předkládané cizincem nejen k uzavření manželství – jaké doklady musí cizinec předložit? Jaké náležitosti musí tyto doklady splňovat? Lze prominout vyšší ověření, a jak se to dělá? Co je těžko překonatelná překážka a jak se posuzuje?
- Doklady vydávané matričním úřadem určené k použití v zahraničí – čím se řídí požadavek vyššího ověření? Kdo opatřuje české matriční doklady vyšším ověřením? Kdy a jak se vydává vícejazyčný standardní formulář podle práva EU?
- Praktické dopady aplikace ustanovení § 81a zákona o matrikách – Jaká jsou pravidla využívání údajů z informačních systémů veřejné správy? Jak správně uvádět důvod vstupu do informačního systému? Jak posoudit, zda se jedná o chybu v systému? Kdy lze požadovat předložení dokladů stanovených zákonem? Jak vyznačovat využití údajů ve sbírce listin a ostatní spisové dokumentaci? Jaké změny jsou v praxi v souvislosti s postupující digitalizací veřejné správy?
3. Diskuse a dotazy.
Cena semináře:
1.800,- Kč/osoba (osvobozeno od DPH).